Lekarz jako koordynator opieki nad pacjentem

W dzisiejszym systemie, jednym z najtrudniejszych wyzwań na drodze do lepszej koordynacji opieki zdrowotnej jest zapewnienie pacjentom ciągłości opieki przez tego samego lekarza prowadzącego.

Spółka Doctor.One – członek wspierający PTKOZ, wyróżniona rok temu jako najlepszy startup medyczny na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach, rozwija platformę stałej opieki medycznej, udostępniając lekarzom innowacyjny model koordynacji opieki nad pacjentem.

Ograniczenia obecnego systemu

W opinii wielu ekspertów fragmentaryczna, reaktywna opieka medyczna, bazująca na inicjowanych przez pacjenta wizytach, nie jest w stanie odpowiedzieć na potrzeby dzisiejszego świata. Starzejące się społeczeństwa, coraz częściej dotknięte chorobami cywilizacyjnymi, potrzebują bardziej skoordynowanej i proaktywnej opieki, obejmującej edukację pacjentów i profilaktykę, jak również odpowiednie prowadzenie pacjentów, którzy cierpią na choroby przewlekłe.

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, dostęp do lekarzy staje się rosnącym problemem. Jak pokazały niedawne badania Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, personel medyczny już dziś pracuje w kilku miejscach, często po 60 i więcej godzin w tygodniu. Około 30% pracowników służby zdrowia ma, zdaniem Fundacji Nie Widać Po Mnie, objawy wypalenia zawodowego, zaburzeń depresyjnych i lękowych. Uzdrawianie systemu nie jest więc możliwe bez uwzględnienia potrzeb przeciążonego personelu, który jest na co dzień na pierwszej linii walki o zdrowie pacjentów. Trzeba znaleźć sposób, by mądrze wykorzystać czas i wiedzę lekarzy, jednocześnie dając im szansę na spokojny odpoczynek po pracy.

Lekarz, który zna pacjenta najlepiej, koordynatorem jego opieki

Twórcy Doctor.One, Tomasz Rudolf i Maciej Malenda, uważają, że odpowiedzią na te wyzwania przyszłości może być powrót do korzeni – humanizacja medycyny i przywrócenie stałych, zaufanych relacji z lekarzem jako podstawy opieki medycznej. Rozwijana przez nich od 1,5 roku z ponad 100 lekarzy platforma Doctor.One podważa kilka powszechnych założeń – nie ma w niej ani katalogu lekarzy, ani kalendarza wizyt. Misją założycieli jest stworzenie międzynarodowego standardu, w którym każdy pacjent ma w bezpiecznym komunikatorze bezpośredni, stały kontakt ze swoim lekarzem, a medycy mają czas, wiedzę i przestrzeń by dbać – również proaktywnie – o zdrowie swoich pacjentów.

Model Doctor.One bazuje na kilku ważnych fundamentach, które mają sprzyjać lepszej koordynacji opieki:

1. Stała, zaufana relacja.
Telemedyczne platformy, które zyskały popularność w ostatnich latach, skupiały się na umożliwieniu jednorazowych, szybkich interakcji między lekarzami i pacjentami. Na platformie Doctor.One lekarze wspierają wyłącznie swoich stałych pacjentów. Komunikacja poprzez aplikację pozwala medykom na prowadzenie pacjenta poza gabinetem, monitoring postępów leczenia, edukację, a przede wszystkim sprawne rozwiązywanie spraw, które nie wymagają blokowania cennego czasu lekarza. Wdrażane przez Doctor.One standardy kompleksowej “wizyty pierwszorazowej” mają na celu dać lekarzowi, podejmującemu się stałej opieki, pełny obraz stanu zdrowia pacjenta i narzędzie skutecznego planowania opieki.

2. Bezpośrednia komunikacja.
Pacjenci Doctor.One nie zaczynają rozwiązania swoich problemów medycznych od rezerwowania wizyty – po prostu piszą do swojego lekarza w bezpiecznym komunikatorze. By uniknąć przeciążenia lekarzy ciągłą komunikacją i presją na natychmiastowe reagowanie na sprawy pacjentów, wdrożona została funkcja regularnego “wirtualnego obchodu”, podczas którego pacjenci otrzymują odpowiedzi na swoje pytania. Dzięki temu pacjent zawsze wie, kiedy może spodziewać się odpowiedzi, a lekarz nie jest odrywany od pracy poza zaplanowanym przez siebie czasem na asynchroniczną komunikację z pacjentami. Podczas obchodu lekarz ma też możliwość proaktywnego dopytania o reakcję na zalecone leki lub przypomnienia pacjentowi o badaniu kontrolnym. Doświadczenia pierwszego roku pokazują, że stała opieka lekarzy specjalistów pediatrii i medycyny rodzinnej nad kilkudziesięcioma pacjentami wymaga dedykowania średnio ok. 10-20 minut dziennie na taką komunikację, choć oczywiście są dni, kiedy nie czekają na niego żadne wiadomości. Lekarze szacują, że nawet 30% spraw pacjentów, które trafiały wcześniej do gabinetu, da się załatwić sprawniej w aplikacji .

3. Hybrydowa opieka, koordynowana przez lekarza.
Przywykliśmy do tego, że pacjent, kiedy tylko uzna to za stosowne, blokuje czas w kalendarzu lekarza na konsultację. W Doctor.One pierwszy kontakt jest zawsze w aplikacji, a zaufany lekarz, w zależności od sytuacji decyduje, jak pokierować pacjentem. Może odpowiedzieć na czacie lub oddzwonić do pacjenta (z ukrytym numerem telefonu, by dbać o prywatność lekarza). Może też zalecić wykonanie badań, zaprosić do gabinetu, umówić się na wizytę domową lub wideokonsultację. W wypadku skierowania do szpitala lekarz jest często na bieżąco informowany przez pacjenta o przebiegu leczenia, dzięki czemu po wypisie może skutecznie wspierać pacjentów w powrocie do zdrowia.

4. Miesięczna subskrypcja. Model wynagradzania lekarzy, bazujący na liczbie wizyt lub godzin pracy nie sprzyja budowaniu ciągłości opieki i długoterminowych relacji między personelem medycznym a pacjentami. Dlatego w Doctor.One pacjenci płacą ustalaną przez lekarza miesięczną subskrypcję. Jej zakres i wysokość zależy od lekarza, który tworzy plany opieki dedykowane dla swoich grup pacjentów. W praktyce cena takiej opieki zaczyna się od 50-80 złotych miesięcznie dla internistów i specjalistów medycyny rodzinnej do 100-300 złotych miesięcznie dla pozostałych specjalizacji.

Przyszłość w koordynacji zespołu opieki

Jak mówią założyciele Doctor.One, kolejnym etapem rozwoju platformy ma być wsparcie koordynacji opieki po stronie wszystkich specjalistów, zaangażowanych w opiekę nad danym pacjentem. Naturalnym kolejnym krokiem może być wykorzystywanie platformy do konsultacji lekarz-lekarz i komunikacji w szerszym zespole opieki. Już dziś, w ramach projektu Nephrohero, testowane jest wykorzystanie platformy również przez dedykowanego koordynatora opieki, który komunikuje się z pacjentami, przypominając o wykonaniu badań i odciążając lekarza od zbędnych czynności administracyjnych.

www.doctor.one

Leave a Reply